piątek, 31 lipca 2009

Przygotowania

W końcu się zebrałem. Od dłuższego czasu zbierałem się z zamiarem założenia tego bloga. Ma on na celu archiwizację historii mojego akwarium morskiego, uczyć przyszłe pokolenia, pomóc przy ewentualnych problemach w przyszłości. Postaram się zamieszczać możliwie konkretne informacje, opinie o sklepach i ludziach na które/ych się natknąłem podczas tej przygody.

Podstawowym założeniem w tej zabawie było: "rób wszytko sam, ile się da".
Do rzeczy.
Lista sprzętu skompletowanego przed zalaniem. W mojej ocenie niezbędnego do uruchomienia akwarium:
1. Filtr odwróconej osmozy, żywica, TDS
2. Akwarium
3. Szafka pod akwarium
4. Hydraulika
5. Odpieniacz
6. Pompy cyrkulacyjne
7. Pompa obiegowa
8. Sump


Opis szczegółowy poszczególnych punktów:

1. Filtr odwróconej osmozy, żywica mb-400, TDS
Pierwszy zakup związany z akwarium. Do uruchomienia trochę czasu, ale szybszy zakup nie zaszkodzi... To był błąd. Sprzęt zamówiłem na stronie czystawoda.pl. Skorzystałem z promocji, dostałem 30% rabatu na TDS. Fajnie. Sprzęt przyszedł w miarę szybko.
Zastrzeżenia:
- brak instrukcji,
- źle wystawiona faktura, oraz ! paragon na część zakupów, dziwne, olałem to
- jak się później okazało - uszkodzony ogranicznik przepływu
- wkład z żywicą już zasypany, słabej jakości
Plusy:
- cena (300zł za wszystko)
- czas dostawy

Podłączenie. Tu pierwszy szok. Według TDS wskazania zanieczyszczeń wody ogromne. TDS pokazuje 350-600 dla wody z kanalizacji. Pijemy syf.



Jak to połączyć? Intuicyjnie, oglądając zdjęcia z nano-reef.pl :)



Po prefiltrach około 200..



Po osmozie w granicach 40... i skacze

Założenie DI dało wodę 4-11 ppm. Obawiałem się taką wodą zalewać akwarium. Co robić?
Zmienić żywicę, trzymać się jak najdalej od czystawoda.pl.
Dopiero późniejsze zastosowanie żywicy MB-20 dało długo oczekiwane "zero".

2. Akwarium
Wymiary: 100x60x60, przednia i prawa boczna szyba OptiWhite, listwy przy górnej krawędzi na wszystkich ściankach, komin trójkątny, trzy dziury na śrubunki: 2x 32mm i 1x25mm.
Akwarium wykonane przez AquaMedic Bogucin, solidnie, jakość szkła dość dobra, choć doszukałem się bąbla i zarysowania, które do złudzenia przypominało pęknięcie. Mimo usterek - do zaakceptowania.

Tło akwarium: niebieska folia samoprzylepna, klejona amatorsko, efekt zadowalający ;)
 


3. Szafka pod akwarium
Temat najbardziej pracochłonny. Miała być zrobiona z tych samych materiałów co meble w pokoju. To był priorytet. Udało się ale ani łatwo, ani tanio nie było. Całość wykonana jest z różnych materiałów.

Stelaż stalowy. Projekt własny, wykonanie ze stali, zwykłej, profil kwadratowy zamknięty, 20x20x2mm, zabezpieczony Hammeraidem, malowałem trzy razy, grubo. Spawanie zleciłem. Za metalową konstrukcję zapłaciłem:
- stal 100zł
- spawanie 150 zł
- chemia 30 zł
U stelaż podklejony cienkimi paskami karimaty, na kropelkę. Całość stanęła na 6mm sklejce wodoodpornej, podklejonej od dołu pianką, taką jak kładzie się pod panele. Efekt zadowalający, ładnie wszystko równo usiadło pod naciskiem wody.
Od góry na stelażu 2 płyty ze sklejki 6mm i 12mm, co daje solidną, równą podstawę pod szkło.

 
Zdjąłem też listwy przypodłogowe, żeby stelaż mógł stanąć blisko ściany. Panele w rogu zalałem sylikonem, na wypadek powodzi. Obym się jej nie doczekał ;)
Boki wykonałem z półki, kupionej w castoramie. Udało mi się dopasować idealnie okleinę - półka jest wykonana w 100% z tego samego materiału co meble. Yes!
Drzwi postanowiłem zamówić u producenta mebli, jak się wcześniej dowiedziałem, można to zrobić na zasadach płatnej reklamacji. Podczas wizyty w sklepie PAN wysłuchał, pomyślał i wyszedł... przyniósł ogromną płytę, która była uszkodzonym elementem łóżka sypialnianego i zawiasy. Materiał się zgadzał, zawiasy też. Pozostało podziękować za super prezent i pojechać dociąć. Drzwi wyszły super!

Otwory pod hydraulikę rysowałem na kartce wielokrotnie. Jak tu zrobić najmniejszy komin.... Po ostatnich wyliczeniach wyrzynarka w rękę i do dzieła...

Oczywiście po przywiezieniu akwarium okazały się za małe :)

4. Hydraulika
Na temat hydrauliki długo myślałem, czytałem, głównie nano-reef.pl. Bałem się hałasu spadającej wody, oporów ograniczających wydajność pompy obiegowej i zachowanie się systemu przy awarii wody. Rurki, złączki po rozrysowaniu na kartce zamówiłem u Rafała thcskiba.com . Kontakt z nim okazał się rewelacyjny. Profesjonalista przez duże P. Zamówiłem też odpieniacz i pompe obiegową, ale o tym później...
Wszystkie rury połączyłem na wcisk, stwierdziłem, że kleić będę później. Miałem już akwarium, czekałem na sumpa, testy z miską wypadły pomyślnie, śrubunki szczelne.

5. Odpieniacz
Zdecydowałem się na odpieniacz by Skiba. Wyszedł rewelacyjnie, jest bardzo wydajny, łatwo się reguluje, pracuje cicho, choć pompa dość głośno "buczy" to po zamknięciu drzwi od szafki jest spoko. Odpieniacz nie jest zasilany grawitacyjnie, tylko poprzez pompkę NewJet 1200 z regulacją. Nie muszę się martwić o poziom wody w komorze odpieniacza, mam prostą i wygodną regulację.
6. Pompy cyrkulacyjne.
Nie kupujcie JVP-102. Obecnie to najgłośniejszy element całego systemu. Buczą, nie złączają się, załączają się "na wstecznym" itp. W niedalekiej przyszłości je wymienię.

7. Pompa obiegowa
Zdecydowałem się na Grey Dragon 3750 jest wystarczająco wydajna, przy tym cichsza niż AquaBee 2000 AS, która pracuje przy odpieniaczu.

8. Sump
Sump po wielu pomysłach, dyskusjach, projektach zrobiłem stosunowo prosty. Trzy komory, kratka na watę, która sprawdza sie znakomicie.
Projekt wraz z wymiarami: